O homeopatii

Různí lidé potřebují různé léky - i přesto, že základní diagnóza je stejná

Léčba pomocí homeopatie vychází z předpokladu, že každý člověk je jinýkaždý máme trochu jiný genetický základ, jiný metabolismus, odlišnou aktivitu různých enzymů, velmi různé psychické projevy atd. Logickým vyústěním, které z toho plyne, je léčba individuálníléčba, která bere v potaz jedinečné projevy každého člověka. 

Homeopatie léčí chytře - tj. hledá příčinu

Nemoc sama je v homeopatickém pojetí chápána jako výraz narušení přirozených regeneračních a samoléčebných sil organismu. Na základě tohoto oslabení je pak umožněno působení vnějších činitelů (např. bakterií) nebo nastává takové poškození vnitřních pochodů, že člověk onemocní. Léčba homeopatická se proto soustřeďuje přímo na podporu této vnitřní schopnosti samoúzdravy. Kombinace s léčivy klasické medicíny je možná, oba přístupy se vzájemně doplňují.

O homeopatickém vyšetření

Cílem homeopatického vyšetření je najít vhodný lék (či více léků) pro Vaše zdravotní problémy. Vzhledem k tomu, že homeopatie je vysoce individuální léčba, neřídí se výběr léku pouze názvem nemoci, ale jsou zde důležité jedinečné symptomy každého pacienta.


Jak probíhá celkové homeopatické vyšetření?

Hlavní částí vyšetření je homeopatický pohovor. Zeptám se Vás na :

  • současné potíže - detailní popis (čím se zhoršují, zlepšují atd.)
  • případné emocionální nebo psychické obtíže (úzkosti, obavy...)
  • doposud prodělané choroby (osobní anamneza)
  • choroby vyskytující se v rodu (rodinná anamneza)
  • jak snášíte teplo/zimu, co rádi jíte nebo naopak co nesnášíte, zda máte nějakou alergii, speciální citlivost...

Součástí homeopatického pohovoru je také tzv. objektivní vyšetření: stav kůže (např. u ekzémů), kloubů (artritidy), stav jazyka, nehtů, poslech srdce a plic. 

Kontrolní vyšetření

Kontrola slouží k vyhodnocení reakce na podaný lék. Proběhne většinou 1-2 měsíce po předepsání prvních homeopatik. V té době už by měly být patrné první pozitivní výsledky (mnohdy mnohem dříve). Je třeba vyhodnotit reakci na lék, neboť spolu s hlavním problémem často probíhají změny i na jiných úrovních - např. zlepšení psychiky, imunity apod.,  a určit další postup: snížení dávkování, vysazení nebo změna léku. 

Otázky a odpovědi

Jak dlouho trvá homeopatické vyšetření?

Většinou budeme potřebovat 30-60 minut, podle typu a komplexnosti potíží. 

Od jakého věku se mohou dětem podávat homeopatika?

Věkové omezení homeopatika nemají. Neobsahují potenciálně toxické složky, takže je mohou užívat děti již od narození, stejně jako těhotné či kojící ženy. Stejně tak senioři nebo osoby, které užívají množství klasických léčiv. Homeopatie pro ně nepředstavuje další zátěž.

Je možné kombinovat homeo a klasické léky?

Kombinace homeo- a klasických léků je možná a mnohdy nutná, zvláště na začátku léčby, pokud už je standardní léčba nastavená. Po zlepšení či vymizení problémů je potřeba konzultovat situaci s klasickým lékařem ohledně vysazení či snížení dávkování klasických léčiv. 

Do nastaveného postupu jiného lékaře nezasahuji. Přiblížím vám pohled a možnosti homeopatické léčby a ke stávajícímu přidáme homeopatika, které řeší problémy na jiné úrovni. 

Je možné nahradit standardní léčbu homeopatiky?

Celou řadu zdravotních problémů lze účinně a bezpečně léčit čistě homeopaticky. Obecně všude tam, kde je zachována reaktivita těla a jedná se o nemoci reverzibilní - tj. nedošlo k nevratnému poškození zdraví, je naděje na úspěšnou pomoc homeopatie.

Kdy se uzdravím?

Délka léčby u chronických nemocí je velmi individuální, obecně od 2 měsíců do 2 let, podle závažnosti choroby, vitality organismu, přidružených nemocí apod.

Jak homeopatika užívat? Mohu kávu, mentol?

Homeopatika od české firmy AKH (sladké tabletky) fungují dobře prakticky bez omezení (alkohol, mentol, káva, drcení mezi kovovými lžičkami, vycucání, rozkousání, zapíjení